Форми навчання
Відповідно до листа МОН України від 20.08.2019 № 79-525 «Щодо організації форм здобуття загальної середньої освіти» та статті 9 Закону України «Про освіту» загальна середня освіта в ліцеї може організовуватися за такими формами:
- інституційна (очна (денна), дистанційна);
- індивідуальна (екстернатна, сімейна (домашня), педагогічний патронаж).
За потреби організовуються інклюзивні класи. Для осіб з особливими освітніми потребами організовується інклюзивне навчання за денною формою здобуття освіти. Крім того, стан здоров’я може бути підставою для вибору здобувачами освіти (їх батьками) екстернату, педагогічного патронажу чи дистанційної форми.
Індивідуальна форма навчання
Індивідуальне навчання в системі загальної середньої освіти є однією з форм організації навчально-виховного процесу і впроваджується для забезпечення права громадян на здобуття повної загальної середньої освіти з урахуванням індивідуальних здібностей та обдарувань, стану здоров'я, демографічної ситуації, організації їх навчання. Учні, які навчаються індивідуально, є учасниками навчально-виховного процесу одного із навчальних закладів і вносяться до загальних списків класу. Зарахування учнів на індивідуальну форму навчання регламентоване Положенням про індивідуальну форму навчання в загальноосвітніх навчальних закладах. Загальною підставою для організації індивідуального навчання є:
заява батьків або осіб, які їх замінюють;
висновок (довідка) ЛКК про необхідність організації навчання за індивідуальною формою;
наказ директора навчального закладу;
погодження місцевого органу управління освітою.
Уже з вересня 2019 року батьки школярів можуть скористатися всіма видами індивідуальної форми навчання – сімейною (домашньою) освітою, екстернатом або педагогічним патронажем. Вони передбачають гнучкіший спосіб навчання та дозволяють створити індивідуальну освітню траєкторію під потреби кожної окремої дитини.
Сімейна (домашня) форма освіти
Навчатися за такою формою зможуть учні, чиї батьки бажають і готові самостійно організовувати освітній процес в домашніх умовах. Разом з тим учень має бути зарахованим до певного закладу, який відслідковуватиме його прогрес у навчанні. Батьки також мають написати заяву щодо навчання дитини за сімейною формою. Важливо, щоб дитина не відставала від однолітків, а її знання відповідали бодай рівню Держстандарту. Для цього учні проходитимуть оцінювання 4 рази на рік, зокрема, складатимуть підсумковий контроль. У випадку поганих результатів педагогічна рада може:
рекомендувати батькам перевести дитину на інституційну форму (для учнів 1-4 класів);
своїм рішенням перевести учня на інституційну форму (для учнів 5-11 (12) класів).
Сумлінним батькам, які дійсно хочуть дати дітям кращу освіту, школа всіляко сприятиме для організації процесу навчання. Так, вони отримуватимуть консультації та допомогу вчителів, їм допоможуть скласти індивідуальний навчальний план дитини, нададуть підручники та рекомендації щодо подальшого навчання
Екстернатна форма навчання
Екстернат - одна з форм здобуття повної загальної середньої освіти передбачає самостійне опанування екстерном програмового матеріалу в обсязі, визначеному Державним стандартом початкової загальної освіти, Державним стандартом базової та повної загальної середньої освіти, або знань згідно з вимогами програмового матеріалу за певний клас чи з окремих навчальних предметів для здобуття документа про відповідний рівень освіти (табель, свідоцтво про базову освіту, свідоцтво про повну загальну середню освіту). Здобуття освіти за екстернатною формою не обмежується віком. Зарахування осіб на екстернат здійснюється за погодженням з відповідним органом управління освітою та згідно з наказом керівника навчального закладу для за їх особистою заявою. Для проходження річного оцінювання та атестації, окрім заяви на ім'я керівника навчального закладу, екстерни подають документ про наявний рівень освіти.
Педагогічний патронаж
Така форма передбачена для учнів, які за станом здоров’я не можуть відвідувати школу щодня, перебувають на стаціонарному лікуванні у закладах охорони здоров’я або потребують навчання біля лікарняного ліжка. Також вона пристосована до потреб учнів, що здобувають початкову та базову освіту у школах сільської місцевості, в яких через малокомплектність (менше 5 учнів на клас) не може бути організоване навчання у закладі. Педагогічний патронаж передбачає індивідуальний супровід вчителя для конкретного учня. Водночас велика увага приділяється самостійному опрацюванню матеріалу дитиною. За такого навчання важливим є партнерство між учнем, вчителем та батьками, адже вони мають спільно визначити інтенсивність та результативність навчання.
Дистанційна форма навчання
Дистанційне навчання в Україні організовується у відповідності до Положення про дистанційне навчання, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України 25.04.2013 №466 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.04.2013 за №703/23235. Умовою запровадження дистанційного навчання в школі є входження навчального закладу до складу системи дистанційного навчання (СДН) та забезпечення проведення необхідних заходів, які дають право навчальному закладу вести дистанційне навчання за обраними напрямами (спеціальностями). У ЗЗСО використання технологій дистанційного навчання зорієнтоване насамперед на такі категорії учнів (вихованців):
у випадку особливих ситуацій викликаних карантином чи іншим надзвичайним становищем;
особи з особливими потребами;
обдаровані діти та молодь, які спроможні самостійно або прискорено опанувати навчальні програми;
особи, які проживають у географічно віддалених і важкодоступних до ЗЗСО населених пунктах;
учні вечірніх шкіл, які за умовами праці перебувають тривалий час за межами населеного пункту, де розташований ЗНЗ, та учні, які за сімейними обставинами (декретна відпустка тощо) не можуть систематично відвідувати школу;
особи, які бажають отримати додаткові знання паралельно з навчанням у школі;
особи, які готуються до вступу до ВНЗ;
громадяни України, які тимчасово або постійно проживають за кордоном. Рішення щодо використання технологій дистанційного навчання у навчальному процесі ЗЗСО приймається педагогічною радою навчального закладу і організовується відповідно до робочих навчальних планів за умови їх адаптації до дистанційної форми навчання. Запровадження такої форми навчання у школі можливе лише за погодженням з МОН України.
Зарахування дітей до 1-11-х класів ліцею
Як правило, зарахування дітей до перевідних класів здійснюється за умови переводу дитини з одного навчального закладу до іншого. Підставою для зарахування дитини, відповідно до п.22 Положення про загальноосвітній навчальний заклад, є:
заява батьків,
копія свідоцтва про народження дитини,
медична довідка встановленого зразка (ФОРМА № 086-1/0, затверджена наказом МОЗ від 16.08.2010 № 682, зі змінами, внесеними наказом МОЗ від 23.05.2012 № 382).
особова справа дитини,
свідоцтво про базову освіту та додаток до нього (для учнів 10-11-х класів).
У разі переходу учня до іншого навчального закладу для здобуття загальної середньої освіти за межами населеного пункту, батьки або особи, які їх замінюють, подають до закладу заяву із зазначенням причини переходу та довідку, що підтверджує факт навчання дитини в іншому навчальному закладі.